sobota, 20 listopada 2010

Ifianassa

Bardzo się cieszę, że już po pierwszym poście pojawiły się komentarze i kilku obserwatorów. Dziękuję Wam :)

Sono molto contenta che giá dopo il primo post siano apparsi commenti. Grazie :)
Poprzednim razem zapomniałam napisać o jeszcze jednym założeniu: kolejne posty będę publikować średnio raz na tydzień – częściej raczej nie dam rady, tym bardziej, że już wkrótce planuję zrobić wersję dwujęzyczną, więc dojdzie mi trochę roboty.

La volta scorsa ho dimenticato di scrivere un’ altra cosa: scriverò i post circa una volta alla settimana - non penso di poter scrivere più spesso, considerando che (come potete vedere) vorrei anche fare la versione italiana.
Ok, koniec gadania, przejdźmy wreszcie ad rem! Dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam Ifianassę, chyba największą dumę mojej dotychczasowej kolekcji. Ifianassa pochodzi z kolekcji Princesses of the World i ma uosabiać księżniczkę Inków. Była chyba pierwszą lalką, w której zakochałam się od pierwszego wejrzenia i dosłownie już w kilka sekund po jej zobaczeniu (na czyimś blogu, jeśli dobrze pamiętam) znalazła się w moim ebayowym koszyku :)

Va bene, basta! Veniamo alle cose importanti! Oggi vorrei presentarvi Ifianassa – probabilmente la stella della mia collezione attuale. Ifianassa viene dalla collezione ‘Princesses of the world’ e dovrebbe rappresentare una principessa Inca. Credo che lei sia stata la prima bambola di cui mi sono innamorata a prima vista – l’ho vista (se ricordo bene, su qualche blog) ed immediatamente comprata su eBay!
Tak wygląda na zdjęciu promocyjnym (zdjęcie pożyczam z Amazonu):

Nella foto promozionale (prestata da Amazon) ha un aspetto così:

A tak „na żywo”:

Ed è così ‘dal vivo’:


Zdecydowanie ładniej, prawda? Uwielbiam jej twarz. Jest niesamowicie wdzięczna i delikatna, a jednocześnie pełna siły, dumy i spokoju (zresztą to chyba cecha charakterystyczna tego moldu):

Sicuramente più bella, è vero? Adoro la sua faccia. E' incredibilmente graziosa e delicata ed allo stesso tempo piena di forza, orgoglio e calma (credo che queste qualità siano caratteristiche di questo ‘stampo’).
Kiedy do mnie dotarła, po prostu nie mogłam się na nią napatrzeć :) Nie przypuszczałam, że lalka może być aż tak piękna. Podoba mi się jej pełna twarz i dosyć spory jak na Barbie nos. Na moim zdjęciu chyba tego nie widać, ale jej usta są „wykonturowane”.

Quando l’ho ricevuta, semplicemente non potevo smettere di guardarla:) Non pensavo che una bambola potesse essere tanto bella. Mi piace la sua faccia tonda e il naso - abbastanza grande come il naso di Barbie. Nella mia foto probabilmente questo non è visibile, ma la sua bocca è sottolineata con una matita.
Jak się przekonałam, Princesses of the Incas mają bardzo specyficzne włosy, w niczym nie przypominające tego, co ma na głowie zdecydowana większość lalek. Określiłabym je jako „gładkie dredy” – każde pasemko jest oddzielone od reszty i poskręcane. Może taka fryzura jakoś fachowo się nazywa… Nie mam pojęcia, zupełnie się nie znam na tego typu rzeczach. W każdym razie uważam, że jest świetna i to nie tylko dlatego, że nadaje lalce interesujący, nieco egzotyczny wygląd. Jest też bardziej praktyczny powód: taka fryzura jest bardziej trwała od tradycyjnej i absolutnie nie wymaga czesania :)

Come sono venuta a sapere, i capelli delle principesse Inca sono molto speciali – del tutto diversi da quelli che possiamo vedere sulle teste della maggior parte delle bambole. Li chiamarei ‘rasta lisci’ – ogni ciocca è separata dal resto e ‘arricciata’. Forse c’è un nome speciale per questa acconciatura… Beh, non ne ho la più pallida idea. Non mi intendo molto di queste cose. Comunque credo che questa acconciatura sia ottima, non solo perchè conferisce un interesante ed un po' esotico aspetto alla bambola. C' è anche una ragione più pratica: questa acconciatura è più durevole di quella tradizionale e non occorre pettinare :)


Lubię się babrać w starożytności, ale Inkowie to absolutnie nie moja bajka, więc nijak nie potrafiłabym ocenić czy strój Ifianassy jest zgodny z ówczesnymi realiami i historycznie adekwatny. Jako zupełny laik mogę za to stwierdzić, że bardzo mi się podoba :) Dół sukni wykonany jest z bardzo przyjemnego w dotyku materiału, a szafirowy kolor ładnie współgra z karnacją Ifi. Bardzo podoba mi się też rodzaj „pomarszczonego” pasa wokół jej bioder.

Mi piace occuparmi di antichità, ma gli Inca veramente non sono il mio genere, quindi non saprei dire se il vestito di Ifianassa corrisponda alla realtà di allora e storico corrispondente. Invece posso dire come dilettante che mi piace tanto :) Il bordo del vestito è fatto di una stoffa molto piacevole da toccare, e di color zaffiro che si intona bene con la carnagione di Ifi. Mi piace anche questa cintura drappeggiata attorno alle sue anche.
Wspominałam już, że często nadaję lalkom imiona mówiące. Tak też było w przypadku Ifianassy. Imię zaczerpnięte - a jakże - ze starożytnej greki, ale pasuje jak ulał, bo φια νασσα (albo ϝάνασσα, jeśli ktoś woli wersję z digammą) znaczy tyle co "wielka/potężna władczyni", królowa lub księżniczka. W "Iliadzie" imię ᾿Ιφιάνασσα nosi jedna z córek Agamemnona.

Ho già detto che spesso do alle mie bambole i ‘nomi parlanti’. E’ stato così anche in questo caso. Il nome viene dal greco antico (come potrebbe essere diversamente!) e le sta a pennello, perchè φια νασσα (oppure ϝάνασσα, se qualcuno preferisce la versione con il digamma) significa ‘la regina/principessa grande/potente’. Nell’ ‘Iliade’ una delle figlie di Agamennone si chiama ᾿Ιφιάνασσα.

Tyle na dzisiaj. Wkrótce przedstawię kolejną księżniczkę :)

Per oggi basta. Fra poco presenterò un’altra principessa :)17 komentarzy:

 1. Witaj no nareszcie coś napisałaś, lalka śliczna, bardzo nam się podoba, my na razie zbieramy platynowe kociaki, typu super star, ale jak już dostaniemy wszystkie nasze "gwiazdy" to może będziemy też adoptować jakieś egzotyczne piękności.
  My powoli też zwalniamy tępo, post dziennie to trochę za często a i lalki powoli się kończą. Myślimy tak dwa trzy, w tygodniu dodawać. Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz, Z., że na tym pierwszy zdjęciu (z Amazonu) bardzo przypomina moją koleżankę z liceum? Różnią je jednak oczy.
  I frapuje mnie jedno - tylko barbie, czy lalki z porcelany czy drewna również kolekcjonujesz?
  Miłego dnia :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna lalka i w ciekawej stylizacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pudełko z lalką - bardzo się cieszę, że Ifi się Wam podoba! Egzotyczne piękności gorąco polecam :) No właśnie, z podobnych powodów obrałam sobie takie tempo. Gdybym publikowała posty 3-4 razy w tygodniu, zdecydowanie zbyt szybko skończyłyby mi się lalki do opisywania...
  Alina - dzięki za komentarz :) Czy my się przypadkiem nie znamy przez K.? Jeśli Cię z kimś mylę, to przepraszam. Też tak często mam, że różne lalki przypominają mi kogoś,kogo znam. Jeszcze będę o tym pisać przy okazji kilku swoich dziewczyn. Co do Twojego pytania, to póki co kolekcjonuję tylko Barbie i Tonner. Miłego dnia nawzajem!

  OdpowiedzUsuń
 5. Aniarozella - dzięki za komentarz! Znalazłam na Twojej stronie zdjęcie niesamowitej lalki - Riz Planet Doll - czy to jakaś odmiana dollfie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz rację, znamy się przez K. ;). Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach, śliczna ona jest. Jak na mój gust to sukienka raczej nie jest wiernym odzwierciedleniem ichniejszych ubrań :D. Muszę się zapoznać z Tonner, bo nie znam. Może kiedyś napiszesz w skrócie o gatunkach czy raczej seriach lalek? Przynajmniej tych Tobie najbliższych? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Alina, to jeszcze Cię spytam, czy to przypadkiem nie K. jest na tym zdjęciu z kubkiem? :)
  Midnight, a zresztą Ty też możesz mi na to pytanie odpowiedzieć xD Cieszę się, że Ci się podoba. O Tonnerach na pewno niedługo napiszę!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie, definitywnie nie. Na tym zdjęciu jestem tylko ja i... no, kubek ;).

  OdpowiedzUsuń
 10. Zoe o jak miło, ze mnie odwiedziłaś. Tak Riz to najprawdziwsza dollfie. Tyle, że nie taka rozkosznie słodka, a raczej z charakterkiem. Niebawem pokażę moja drużynę dollfową. Ale to po kolei.

  OdpowiedzUsuń
 11. To ja potwierdzam słowa Aliny :D. I czekam na notkę o Tonnerach :).

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękna i egzotyczna- jak czekolada z chili :) Podoba mi się jej dość oszczędny makijaż- mimo tego lalka wygląda niezwykle dostojnie.
  Naprawdę taka księżniczka to prawdziwa perła!

  OdpowiedzUsuń
 13. W takim razie jesteście do siebie trochę podobne ;)
  Aniarizella - wow, gratuluję i czekam z niecierpliwością na resztę dollfów!
  RudyKrólik - dzięki za odwiedziny i komentarz. Coś mi się zdaje, że większość moich lalek ma oszczędny makijaż - nie lubią się malować, mają to po właścicielce ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nowy blog o lalkach zaraz dodam do ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świstaku, zapraszam serdecznie :)! Najdalej za kilka dni postaram się przedstawić kolejną lalkę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ta lalka jest już dawno na liście moich marzeń - jest BOSKA ! Ma idealna twarz, włosy ...a w zasadzie to wszytsko ma idealne ;-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ola - to dla zachęty dodam, że na żywo jest chyba jeszcze ładniejsza niż na zdjęciach ;)

  OdpowiedzUsuń